Silivri Proje Ofisi

Danışmanlık - Proje Yönetimi - Tasarım - Eğitim Hizmetleri

Firmamız; Kurumsal Ar-Ge Danışmanlığı, Yalın Üretim, Proje Yönetimi ve Proje Danışmanlığı, TUBİTAK / KOSGEB Projeleri, Süreç Yönetimi, Kalite Sistemi, Yurtiçi / Yurtdışı Belgelendirme hizmetleri konusunda uzmandır.

Küresel Rekabet ve Ürün geliştirme

Son yıllarda ülkemizde bazı sevindirici gelişmeler mevcut. Bunların başında ise özellikle özel şirketlerin Ar-Ge’ ye verdikleri önem gelmekte. Bu önem firmaların başlı başına küresel rekabette hayatta kalmaları için olmazsa olmaz unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani artık bizim de kendi markalarımızın yurtdışı pazarda diğer güçlü firmalar arasında yarışıyor olduğunu görerek göğsümüz kabarıyor. 

2000’ li yıllara gelinceye kadar geçen yıllara baktığımızda; 60’ lı yılların sonuna kadar sadece üretimin ön planda olduğu görülmektedir. Bu yıllarda ne kadar çok üretilirse o kadar başarılı olan özel ve kamu firmaları ön plana çıkmıştır. 70’ li yılların başında küresel mali krizin de etkisiyle çok fazla üretim firmalar arasında farklı bir alanda rekabet ortaya çıktı; Düşük Maliyetli Üretim.

80’ li yıllara geldiğimizde Japonların başını çektiği kalite kavramı tüm dünyayı sardı. Yani küresel rekabette ön plana çıkmak isteyen firmalar hem ucuz ve hem de kaliteli ürünleriyle dünya pazarlarına açıldılar. Ve çok da başarılı oldular.

90’ lı yıllarda rekabet o kadar kızıştı ki tüm yukarıda sağdığımız özellikleri daha hızlı ve en çabuk yapmak daha makbul oldu. Ve bu tetiklemenin sonucunda ve rekabetin koşullarının çok hızlı bir şekilde değiştiği bu çağda; organizasyon kavramı ortaya çıktı ki, piyasadaki ürünlerden beklenen düşük maliyet ve kalite kavramları artık kanıksanmış ve bir üründen beklenen olmazsa olmaz değerler olarak ortaya çıktı.

Geldiğimiz noktada ortaya çıkan sonuç şu; öyle bir organizasyon kurmalıyız ki; bu organizasyonu oluşturan ekipler, en kaliteli ürünü en düşük maliyetle, en hızlı ve en doğru bir görev paylaşımı ile yapmalı, müşteri memnuniyeti % 100, üründeki hata % 0 olmalı, ve firmalar bu amaçla ekiplerini kurmalıdır. 

Yeni ve revizyon ürün kavramı ile beraber tasarım kavramı ve tasarım enstrümanları devreye girer ki bu aşama bir firmadaki ürün geliştirme gruplarının görevi olmaktadır  

Eğer ürünlerin daha kaliteli ve daha düşük maliyetli olmasını istiyorsak bu kez iyileştirme kavramı ve iyileştirme enstrümanları devreye girer ki bu aşama ise firmadaki ürün iyileştirme gruplarının görevidir. 

Her iki grup bir tek bünyede bulunabilir ve böyle olması da doğrudur. AR-GE. 

Piyasa şartları dikkate alındığında Ar-Ge’ ye yapılan yatırım yıllar geçtikçe gözle görülür bir hale gelir ve bir yaşam biçimi halini alır. Ürettiğimiz ürünlerde sürekli iyileştirme kavramını oluşturmalı ve bunun sonuçlarını takip etmeliyiz. 

Firmaların rekabet üstünlüğü sağlayabilmelerinin tek ve yegane koşulu sürekli yeni ürün ve hizmetleri piyasaya sunmalarından geçer. Bunun için de Ar-Ge çalışmalarına ayrılan payın yeterli düzeyde kalması çok önemlidir. 

Bu amaç kullanılırken; devlet teşvikleri, teknoloji bölgeleri ve üniversite sanayi işbirlikleri gibi çeşitli enstrümanlar denemeli ve başarılı olması sağlanmalıdır. 

Firmaların dış pazardaki rekabet gücü incelendiğinde, maliyet bir numaralı faktör olarak göze çarparken, teslim süresi, kalite ve standartlara uygunluk, güvenilirlik, üretim teknolojisi, nitelikli işgücü, firma imajı, Pazar payı, satış sonrası hizmetler, Ar-Ge, üretim zamanının eşdeğer kıymete sahip oldukları görülmektedir. 

Tüm bu özeliklerin tek bir bünyede bulunması ise çalışmanın sonu değil başlangıcı olmalıdır

Dr. Mak. Yük. Müh. Süleyman TOKAY
Hizmetler

Kurumsal Ar-Ge Yönetimi 
Proje Yönetimi 
Süreç Yönetimi 
İş Metod Etüdü uygulamaları 
MTM Standart Zaman Uygulamaları 
TUBİTAK / KOSGEB Projeleri 
AB Projeleri, Dernekler Dairesi Projeleri

Sosyal İletişim

Facebook Twitter Linkedin Youtube


Bizi Sosyal Medyada Takip edin.
İletişim

Piri Mehmet Paşa Mah. Piri Paşa Sok. No:8  
Ziya Aslan İş Hanı No:50  
Silivri İSTANBUL  

Tel: 0 532 548 1473  

www.silivriprojeofisi.com  
info@silivriprojeofisi.com