img
Makaleler
İnovasyon Yönetimi Dr. Mak. Yük Müh. Süleyman TOKAY - Şubat 2021

Bir inovasyon projesinde başarılı olunması için inovasyonu yapan bölümler, ki genelde dünyada inovasyon çalışmaları Ar-Ge Bölümü içinde yapılmaktadır, özellikle bilinmesi gereken iç süreçler vardır. Bu süreçlerin en çok bilinenleri; Proje Yönetimi, Risk Yönetimi, Pazarlama Yönetimi, Fikri Haklar Yönetimi, Finansal Yönetimi, Bilgi Yönetimi, Organizasyonel Yönetim ve İnovasyon Yönetimidir

Küresel Rekabet ve Ürün geliştirme Dr. Mak. Yük Müh. Süleyman TOKAY - Ocak 2021

Son yıllarda ülkemizde bazı sevindirici gelişmeler mevcut. Bunların başında ise özellikle özel şirketlerin Ar-Ge’ ye verdikleri önem gelmekte. Bu önem firmaların başlı başına küresel rekabette hayatta kalmaları için olmazsa olmaz unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani artık bizim de kendi markalarımızın yurtdışı pazarda diğer güçlü firmalar arasında yarışıyor olduğunu görerek göğsümüz kabarıyor.

Yeni Ürün Projelerinde Proje Yönetimi Dr. Mak. Yük Müh. Süleyman TOKAY - Aralık 2020

Yeni Ürün Projelerinde Proje Yönetimi ilkesi, bu tip projelerin yönetilmesinde çok önemli bir araçtır. Özellikle Ar-Ge Projelerinde ( çok adımlı ve çoklu projelerde ) Proje Yönetimi Sisteminin kullanılması bu tip projelerdeki, zaman ve kaynak planlamasının interaktif olarak yapılmasını ve firmanın Proje Yönetimi esaslarını kavramasını sağlar.

Patent Değerleme Nedir? Dr. Mak. Yük Müh. Süleyman TOKAY - Kasım 2020

Herhangi bir ürüne patent alındığında veya yapılan bir iyileştirme ile faydalı model belgesine sahip olunduğunda en önemli konu böyle bir ürünün satılabilirliğidir. Böyle bir ürünün satılabildiği kabul edildiğinde ise önemli olan satış fiyatıdır. Nadir de olsa bazı durumlarda böyle bir varlığın ortaya çıkarılmasından yüksek kazanç beklenmese de, gerek kişiler ve gerekse de kurumlar ve şirketler bilgi ve teknoloji ile elde edilen bu metanın kazanç olarak geri dönüşünün sağlanması ile mutlu olacaklardır.

Etiketler
En Popüler
img
İnovasyon Yönetimi
April 18, 2016
img
Küresel Rekabet ve Ürün Geliştirme
April 18, 2016
img
Yeni Ürün Projelerinde Proje Yönetimi
April 18, 2016
img
Patent Değerleme Nedir?
April 18, 2016
Trendler